Słynni niepełnosprawni w Polsce, czyli pięknie sprawni rodacy
Natalia Partyka reprezentuje Polskę na zawodach zarówno dla pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. Jest członkiem kadry narodowej seniorek i na co dzień zawodniczką klubu SKTS BEST-CHEM Sochaczew. Urodziła się bez prawego przedramienia, a mimo to zdobyła wiele nagród, w tym złoto w singlu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku oraz brązowy medal w turnieju drużynowym.
Wojtek Czyż, inny sportowiec polskiego pochodzenia, zdobył trzy złote medale i dwa rekordy świata na Igrzyskach Paraolimpijskich w Atenach w 2004 roku. Na początku był piłkarzem, ale po wypadku podczas meczu, który zakończył się amputacją nogi, zmienił swoją ścieżkę kariery. Przykłady innych, podobnych sportowców można mnożyć: Grażyna Groń, Katarzyna Rogowiec, Anna Szarota, Wojciech Makowski, Jarosław Rola, Robert Wątor, Kamil Rosiek, Andrzej Szczęsny, Wiesław Fiedor, Bogdan Mirski, Jan Kołodziej, Łukasz Szeliga.
Niepełnosprawni, ale pięknie sprawni Polacy
Kolejne przykłady niepełnosprawnych, ale pięknie sprawnych Polaków to:
Krzysztof Gardaś, który na początku lat 90. w wyniku wypadku drogowego uszkodził kręgosłup. Od tamtej pory poruszał się na wózku inwalidzkim. Jest prawie pięćdziesięcioletnim mężczyzną, który obecnie chodzi o kulach i... wspina się na szczyty, do czego namówiła go jego żona. Najpierw zdobywał polskie szczyty, a w 1996 r. zdobył Mont Blanc. W 1998 r. wspiął się na Aconcaguę, najwyższy szczyt Ameryki, a w 1999 roku na Kilimandżaro.
Janina Ochojska, założycielka organizacji charytatywnej „Polska Akcja Humanitarna”, jest osobą niepełnosprawną. Choruje na polio i chodzi o kulach. Za swoją działalność zdobyła wiele nagród w kraju i za granicą.
Jan Mela stał się niepełnosprawnym w wyniku porażenia prądem, gdy wszedł do niezabezpieczonego transformatora podczas deszczu. Stracił lewe podudzie i prawe przedramię. Dzięki pomocy Marka Kamińskiego został najmłodszym w historii zdobywcą obu biegunów: północnego i południowego. Jest również pierwszym niepełnosprawnym polarnikiem, który dokonał takiego wyczynu.
Monika Kuszyńska, była wokalistka zespołu Varius Manx, uległa wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznała urazu kręgosłupa i porusza się na wózku inwalidzkim. Mimo to nadal jest obecna w mediach, wydała płytę i brała udział w kampaniach reklamowych.
Te historie pokazują, że mimo niepełnosprawności, można osiągać wielkie rzeczy i realizować swoje marzenia.